Info Praktyczne

 1. Zakupy, banki i informacja
 2. Restauracje i Rozrywka
 3. Sport, Ryby i Grzyby. Wypożyczalnie
 4. Zwiedzanie okolicy
 5. W spichlerzu

1. Zakupy

Lokalne sklepy spożywcze znajdują się w Rukławkach (2km na północ) i w Kojtrynach (2 km na południe).

Dwa supermarkety Biedronka i Tesco (delikatesy w Tesco mają wędliny z lokalnych zakładów) są w Biskupcu (7 km) koło kościoła na rogu ulicy Plażowej i Warszawskiej na zach od rynku.

Na placu przed kościołem jest targ warzywny, a drugi targ jest zaraz na południe od rynku na ul. Mickiewicza .

Niestety chyba zamykają duży lokalny sklep rybny zaraz obok drugiego targu pod adresem Mickiewicza 11.

Świeże ryby (i również zezwolenia na połów) można kupić w Biskupcu u lokalnego rybaka p. /kontakt/

Centrum handlowe Karuzela z m.i. Rossmann i MediaExpert znajdująsię na północ od rynku na ulicy 1 maja 7A.

Bankomaty: najbliższy PKOBP w Biedronce w Biskupcu ul. Spacerowa.  Na rynku są banki BGŻ, Credit Agricole, Pekao, PNB i Getin.

Informacja Turystyczna (89) 715-47-42, Pl. Wolności 5C (rynek) wtorek-sob 8-16 (zamkn. niedz-pon?!)

2 Restauracje i Rozrywka

W Słonecznym Brzegu w Rukławkach (1,5 km na pólnoc) obok przystani z molo i placu zabaw jest elegancka restauracja z widokiem na jezioro.

W Biskupcu na dojazdowej Al. Wojska Polskiego 1 jest Stara Kaflarnia tel. (89) 715-57-27 w której w soboty grają zespoły a w środy, piątki i soboty jest dyskoteka.

W centrum na  rynku jest niedroga restauracja ”Na Rynku”. Niedaleko, na Warmińskiej, polecana ”Stekownia”.

W Biskupcu odbywa sie sporo festiwali i zawody (kolarskie, wędkarskie, regaty), o daty najlepiej dowiadywać się w Informacji Turystycznej na rynku lub w kalendarzu biskupiec.pl .

Biblioteka: (89)715-21-11 aleja Niepodległości 3.

Kino Millenium:  (89)715-26-95 ul. Matejki 5 bdkbiskupiec.pl .   Kino pod Chmurką w parku miejskim koło stadionu.

3 Sport, Woda, Ryby i Grzyby

W okolicach Biskupca jest 300km scieżek rowerowych (mapki na biskupiec.pl) i spływ kajakowy dł. 47km.

W Słonecznym Brzegu w Rukławkach (1,5km na północ) jest przystań jachtowa, molo, plaża i boiska, wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków. Przez ratownika można załatwić wycieczki jachtem.

Łodzie wiosłowe i żaglowe można wynająć w Wilimach (10km) w przystani hotelu (frajda-hotel.com.pl) .

Kilka firm w Węgorzewie (30km) charteruje jachty mazury.info.pl .

Za Węgorzewem jest znany spływ kajakowy Krutynią kajaki-mazury.pl tel 502-534-565, podobno mają dużo sprzętu.

Szkoła windsurfing jest w Słonecznym Brzegu w Rukławkach.

Rowery można także pożyczyć w sklepie rowerowym w Biskupcu ul. Warszawska 7 -50 m na zachód od rynku, właściciel Mirosław Karol tel (89) 715 3994.

Korty tenisowe są w Centrum Kultury i Sportu tel (89) 715-26-95.

Duża stadnina koni i ujeżdżalnia jest koło Barczewa (15km) kierzbun.pl .

Spa i baseny są w hotelach Star Dadaj stardadaj.pl  po drugiej stronie jeziora lub Azzun azzun.pl w Kromerowie (4km) .

Aquaparki (proszę potwierdzić):

–Aquapark Warmia Park. Termy medical, Pluski 91, Pluski – ok 114 zł na rodzinę/160 zł na cały dzień , dojazd, ok. 1 godziny, przez Olsztyn.

–Aquasfera Galeria Warmińska, ul. Piłsudskiego 69b, Olsztyn 10 – 449, 14 zł/1 g, os. dorosła, 11 zł/dziecko, rodzinny – 11 zł/osobę/ godzinę, OPEN 120 zł/ rodzinę

–Park Tropicana, Hotel Gołębiewski, Mikołajki, ok. 110 zł na rodzinę za 2 godziny, dojazd ok. 1 godziny

–Aquapark Ostróda, ul. Jana Pawła II 9, 14-100 Ostróda, dojazd 1g 40 m., 49 zł/godzinę dla rodziny 2+2, 0,81groszy za minutę.

Łąka przed spichlerzem idealnym miejscem do obserwowania ptaków takich jak bociany, kormorany, orły i żurawie.  Często można również zobaczyć sarny, zające i lisa. Na południe, za cyplem jest rykowisko.

Grzyby—  W okolicy jest też sporo grzybów, między innymi rydze, zbieraliśmy w zagajnikach wzdłuż drogi w stronę łąk 400m na północ od Nasów. Nie znam szczegółów ale podobno prawdziwki są w lasach 3km na południe koło Nowego Marcinkowa.  Mnóstwo grzybiarzy sprzedaje grzyby na zjezdzie na Saski Małe 7 i Szymany Lotnisko z drogi nr 57 około 5 kilometrów na południe od Szczytna.

Ryby— Na połów ryb w jeziorze Dadaj potrzebna jest licencja 1/3/7 dni za 18/45/80zł. Więcej informacji na grolsztyn.pl. Licencję można kupić przez internet lub w sklepie wędkarskim w Biskupcu na ul. Dworcowej 5A lub u lokalnego rybaka p. /info/ który także na Dadaju wypożycza  łódkę wiosłową za 50 zł dziennnie i sprzedaje świeże ryby. Łodzie wiosłowe (i żaglowe i kajaki) można wypożyczyć w Wilimach (10km) w przystani hotelu (frajda-hotel.com.pl) .

***************************************************************************

4 Zwiedzanie

Informacja Turystyczna (89) 715-47-42, Pl. Wolności 5C (rynek) wtorek-sob 8-16 (zamkn. niedz-pon?!)

Spichlerz zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku  był częścią majątku ziemskiego rodziny Miller, która mieszkała w pobliskim dworku. Po wojnie powstał tu PGR a w latach 1980tych, po rozparcelowaniu na działki rekreacyjne, spichlerz został kompletnie zdewastowany i konstrukcja rozkradziona. Od strony zachodniej przedłużeniem murowanego spichlerza była dwa razy większa drewniana stodoła, której nie udało się uratować. Murowany spichlerz zostal odbudowany w 2016. Dworek wraz ze Spichlerzem i innymi zabudowaniami gospodarczymi jest wpisany do rejestru zabytków.

Wieś Nasy nazywana przed wojna Nassen jest położona na Warmii blisko granicy z Mazurami. Warmia po podbiciu plemion Prusów pozostawała pod kontrolą katolickich biskupów i wchodziła w skład Prus Kólewskich podległch Koronie Polskiej. Odróżnia ją to od Mazur należących do Zakonu Krzyżackiego przekształconego pózniej w państwo świeckie, które w końcu przyjęło protestantyzm. W czasie pierwszego rozbioru Polski Prusy zaanektowały Warmię i od tamtej pory Warmia i Mazury zostały administracyjnie połączone.

Biskupiec jest średniowiecznym miastem z zespołem zabytkowych kamieniczek, z punktem widokowym na wieży kościoła przy rynku, ciekawym kościołem ewangelickim na ul Warszawskiej i muzeum aparatów fotograficznych na rynku. I oczywiście najważniejszy zabytek to Spichlerz.

Inną bardzo ładną miejscowością są Bartoszyce (15km) z zabudową z XIV wieku.

Najbardziej znany w okolicy jest Reszel (30 km) z zamkiem i starym miastem o których można dostać materiały w lokalnej Informacji Turystycznej.  Wycieczkę do Reszla warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskiej Świętej Lipki z sanktuarium i koncertami organowymi. Prócz wieczornych, planowanych koncertów granie odbywa się „spontanicznie” jak tylko pojawią się turyści. 20 km za Reszlem jest Kętrzyn gdzie znajduje sie Kwatera Hitlera Wilczy Szaniec: Las w Gierłoży koło Kętrzyna, Gierłoż 11-400, uwaga na komary, 15 zł osoba dorosła + 10 zł za parking

Trochę dalej położone są Olsztyn (30km, festiwale), Wegorzewo (30km, regaty) i Lidzbark Warmiński (50km, dawna stolica Warmii, zamek biskupów).

Po drodze do domu w kierunku południowym warto zwiedzić dobrze zachowany zamek krzyżacki w Nidzicy (80km) , pole bitwy pod Grunwaldem (90km, inscenizacje koło 15 lipca) a podróżując w kierunku północno-zachodnim największy zamek krzyżacki  w Malborku (150km). Inne zamki od 30 minut do 1,15 h: –Olsztyn, Zamkowa 2,  –Ostróda, Adama Mickiewicza 22, –Lidzbark Warmiński, Krótka 1,  –Kętrzyn, plac Zamkowy 1,

**********************************************************************

5 Informacje Praktyczne

Bardzo prosimy o delikatne obchodzenie się z sosnową miekką podłogą: nie przesuwać ciężkich i ostrych przedmiotów, nie chodzić w twardych butach a szczególnie na obcasach itd.  Blat w kuchni też jest drewniany i nie można na nim stawiać gorących garnków. W otwartej części spichlerza jest dużo okien więc odpada gra w piłkę.

Proszę nie palić papierosów w całym spichlerzu.

Przydatne rzeczy do przywiezienia: ręczniki kąpielowe, klapki/buty do wchodzenia do wody, płyn na komary, zabawki i książeczki dla dzieci.

Elektryczność – Tablica z głównym bezpiecznikiem znajduje się przy drzwiach wejściowych natomiast rozdzielnia z bezpiecznikami jest przy wejściu do korytarza z sypialniami. Gdyby w jakiejś sekcji domu nie było prądu, to proszę sprawdzić cztery duże bezpieczniki różnicowe na samym dole. Jesli nie ma prądu w całym domu, to trzeba upewnić się u sasiadów czy nie mam awarii sieci.

Hydraulika – Woda i kanalizacja są miejskie. Główny zawór wody znajduje się w Łazience nr 1 (w sypialni po lewej stronie) na lewo od kabiny prysznicowej pod podłogą i jest zasłonięty kawałkiem pcv. Proszę nie wrzucać ręczników papierowych i artykułów higienicznych  do kanalizacji, ponieważ jest podłączona do przepompowni. Ciepła woda jest z 120 litrowego bojlera więc powinna w zupełności starczyć ale zawsze można dodatkowo włączyć mniejszy bojler. Należy tylko pamiętać o odkręceniu obu zaworów.

Audio – Włącznik do całego systemu audio znajduje się na ścianie i należy używać tylko tego wyłącznika, ponieważ zasila zewnętrzny transformator. Inne główne włączniki na wzmacniaczu i tunerze powinny zawsze być  włączone. Na wzmacniaczu lewym przyciskiem Speakers można przestawiać głośniki na Main (głośniki w kuchni) lub Remote (głośniki  w jadalni). Source musi być nastawiony na Tuner a Input na Selector pośrodku. Wzmacniacz ma tylko koncentryczne wejścia typu RCA i nie ma USB ani HDMI.

Kominek-Koza – podczas rozpalania trzeba otworzyć szyber dla lepszego cugu. Szyber ma rączkę w poziomej rurze komina: rączka wzdłuż rury to otwarty, w poprzek zmknięty. Dobrze też lekko otworzyć szufladkę popielnika a zamknąć drzwiczki żeby sie nie dymiło. Po rozpaleniu ognia należy zamknąć szyber żeby spowolnić proces spalania.

TV – Telewizor LCD odbiera 26 programów cyfrowych ale trzeba używać dekodera.

 1. Włącznik TV znajduje się na górnej krawędzi ekranu po prawej stronie.
 2. Włącznik Dekodera Kanałów jest na pilocie. Na pilocie szare przyciski ze strzałkami do regulacji:

Głośność- strzałka górna i dolna.               Kanały- strzałka lewa i prawa

 1. Telewizor powinien być zawsze ustawiony na wejście HDMI1 bo taki kabel łączy dekoder. W przypadku niewłaściwego przełączenia należy ustawić TV na Wejście External HDMI1:
  1. Należy nacisnąć Przycisk Wejście (drugi po lewej na górnej krawędzi) wtedy na ekranie pokaże się menu z opcjami wejść.
  2. Przyciskiem ”PROG” (czwarty od lewej) należy wyświetlić=wybrać na ekranie HDMI1
  3. Ponownie trzeba nacisnąć Przycisk Wejście
  4. Na ekranie w górnym lewym rogu pokaże się HDMI1 i tv zacznie odbierać kanały wybrane na dekoderze.

W czasie wyjazdu proszę nie zapomnieć zostawić pilota na telewizorze.

AGD – Płyta grzewcza ma sensory świetlne więc wystarczy je tylko dotknąć bez naciskania, nie ma znaczenia czy palce sa mokre. Główny włącznik/wyłącznik jest po prawej stronie. Po lewej stronie jest przycisk z okrągłą strzałką, którym wybiera się palnik i który zawsze trzeba nacisnąć przed jakąkolwiek zmianą (nawet jeśli włączony jest tylko jeden palnik).  Instrukcja zmywarki jest dołączona.

Śmieci– Pojemniki są przy ”głównej” drodze 50 m na lewo (na północ) od słupa w żółte pasy

Spanie – Przystawki można ustawić w sypialniach lub salonie. Obie kanapy w salonie mają pojemniki na pościel – w jednej jest pościel pojedyńcza a w drugiej podwójna. Prosimy o zakładanie nieprzemakalnych pokrowców na materace przystawek i kanapy.  Dodatkowe pranie i sprzątanie można za opłatą załatwić bezpośrednio z panią Marią.

Teren – Do dyspozycji jest cała łąka, plac zabaw i zejście do wody więc proszę nie przechodzić na teren sąsiadów. Ognisko można palić w wyznaczonych miejscach i używać do tego gałęzi a nie drewna kominkowego przeznaczonego do kominka.

Osobno załączone są instrukcje do zmywarki (prosta w obsłudze) i płyty grzewczej (włączanie i zmiana palników nieintuicyjna – proszę czytać sekcję AGD powyżej).

Prosimy o uzupełnianie tego informatora oraz komentarze i uwagi co trzeba zmienić i ulepszyć w spichlerzu.

Życzymy udanych wakacji